Jesenná túra? Čo všetko na ňu budete potrebovať

Rady a tipy

Každý chodí do hôr kvôli niečomu inému. Niekto si ide prečistiť hlavu, niekto sa dobre cíti v spojení s prírodou, niekto rád prekonáva sám seba. Či už patríte k skúsenejším turistom, alebo s turistikou len začínate, dôležité je vopred sa na túru pripraviť. Ako? Poradíme vám!

Jesenná túra? Čo všetko na ňu budete potrebovať
(zdroj: unsplash.com)

Prečo práve v jeseni?

Na turistiku je ideálnym obdobím práve jeseň. September a jesenné mesiace totiž prinášajú miernejšie počasie na horách a vy sa vďaka tomu viete pohodlnejšie pohybovať a sústrediť na fyzický výkon bez záťaže nadmerných teplôt a prehrievania organizmu. Ďalšou výhodou je, že v jeseni sú hlavné horské turistické miesta opäť bez davov ľudí. Znamená to pokojnejšie túry, prázdne turistické chodníky, viac súkromia v prírode a čisté výhľady. Navyše hory v jeseni hrajú všetkými farbami. Takéto farebné spektrum vytvára skvelé podmienky pre fotografovanie – neváhajte a urobte si tie najlepšie fotky na Instagram na horách práve v jeseni.

Oblečenie nepodceňte

Čo si teda na takúto jesennú túru zbaliť? Alfou a omegou je určite voda. Nezabudnite si jej zabaliť dostatok na trvanie celej túry. Dobrou voľbou sú aj energetické tyčinky, pretože zaženú hlad a v batohu nezaberú až tak veľa miesta. Ak nie ste fanúšikom takýchto tyčiniek, veľa miesta nezaberú ani orechy alebo sušené ovocie. Sú aj tiež podobným zdrojom energie. Ak ste skúseným turistom, asi viete, že oblečenie na hory sa vrství. Základnou vrstvou by malo byť termoprádlo, potom jedna vetru odolná vrstva a poprípade aj náhradné vodeodolné nohavice, suché ponožky a tričko pre prípad, že ste zmokli a potrebujete sa rýchlo prezliecť do suchého. Nikdy nepokračujte v túre v mokrom oblečení, častokrát to zbytočne spôsobí vážne zdravotné problémy.

Myslite na najhoršie – aby vám bolo najlepšie

To, že počasie na horách je veľmi premenlivé, už asi viete. Majte preto v batohu vždy zbalený pršiplášť alebo nepremokavú bundu s kvalitným vodným stĺpcom ako funkčnou vlastnosťou. Ideálny vodný stĺpec má oblečenie s číslom 10 000 mm a viac. Myslite aj na prípadné zranenie a vo svojom turistickom batohu majte vždy malý balíček prvej pomoci. Mal by obsahovať náplaste, obväz, dezinfekciu, lieky na bolesť, repelent a poprípade aj kvalitný masážny prípravok pre úľavu zraneným svalom alebo pri výrone členku. Multifunkčnou súčasťou vašej lekárničky môže byť aj alpa, ktorá poslúži ako dezinfekčný prípravo aj spomínanú masáž ubolených svalov. Snažte sa mať pri sebe vždy nabitý mobil a v prípade, že už máte slabšiu baterku, zadovážte si powerbanku. Veľa miesta nezaberie ani papierová mapa, ktorá nikdy – ani v prípade výpadku baterky či energie – nezradí. Nepodceňte ani SPF faktor, pretože hoci je už počasie menej slnečné, je stále dostatočne silné na to, aby vám spálilo pokožku. Zvoľte si preto vhodné SPF s vyšším ochranným faktorom a kvalitné slnečné okuliare pre ochranu zraku.