Hurá do Ameriky! Máte všetko potrebné na cestu?

Svet

V súčasnosti sa dá cestovať naozaj všade a ani vzdialené zaoceánske krajiny už nie sú len pre vyvolených. Ak sa vám podarí získať lacnú letenku, o ktoré stále nie je v prípade niektorých leteckých spoločností núdza, vo vycestovaní by vám už nič zásadné nemalo zabrániť – hoci aj do USA.

Hurá do Ameriky! Máte všetko potrebné na cestu?
(zdroj: unsplash.com)

Ako prvé riešte víza

Ešte predtým, než sa pustíte do balenia a krúžkovania pamätihodností, ktoré by ste chceli napríklad v New Yorku vidieť, je potrebné zariadiť niekoľko špecifických vecí. V prvom rade ide o víza. Amerika umožňuje vybavenie turistických víz cez systém ESTA (Electronic System for Travel Authorization), vďaka ktorému je možné o povolenie požiadať a získať ho online. Prakticky si vybavujete víza cez bezvízový program, ktorý vám umožní vstup do USA na 90 dní. Stojí to cca 14 eur. Formulár by ste mali vyplniť minimálne 3 dni pred vstupom do krajiny, povolenie má platnosť 2 roky. Ak ste neboli niekedy z USA vyhostení alebo ste tam neboli ilegálne, povolenie cez systém ESTA by vám nemalo byť odmietnuté. Pozor, na cestu do Ameriky potrebujete biometrický cestovný pas.

Nezabudnite sa poistiť

Ako ďalšie určite nezabudnite na cestovné poistenie. Náklady na liečbu v prípade, že by sa vám za oceánom niečo stalo, sú naozaj vysoké. Aj pri banálnych zákrokoch ide o pár stoviek alebo dokonca aj pár tisíc dolárov. Oproti tomu je cestovné poistenie len za niekoľko desiatok eur. Z ponuky poisťovní vyberajte starostlivo, nižšie krytie vám nemusí stačiť. Dôležité je predovšetkým pripoistenie zodpovednosti za škodu, pretože najmä škody sú v USA často vymáhané. V súčasnosti hrá kľúčovú úlohu aj aktuálna pandemická situácia, ktorá sa neustále mení. Určite si ju nezabudnite pred vycestovaním preveriť, aby ste mali splnené všetky potrebné náležitosti. Všetko vybavíte aj online, nezabudnite na AXA zľavový kód so zľavou -50% pre uzavretie poistenia online.

Tipy na výlety

Čo vám po vybavení víz a poistenia ešte ostáva? Už naozaj iba vyberať, kam sa pri návšteve Ameriky pôjdete pozrieť. Ak nenavštívite New York a Sochu slobody prípadne Brooklyn Bridge, akoby ste v USA ani neboli. Ste veľkým milovníkom filmu? Tak pre vás musí byť jednoznačnou voľbou Hollywood v Californii. Prípadne si môžete naživo pozrieť ulice San Francisca, ktoré sú vo filmoch častou lokáciou. V prípade, že ste zasa skôr milovníkom prírody, nevynechajte Grand Canyon v Arizone alebo obľúbený národný park Yellowstone. Ak beriete aj najmenších, myslite na to, že musíte vybrať pohodlnú obuv pre deti.