Stanovačka môže byť dobrodružstvo – na čo určite nezabudnúť a čo môžete nechať doma

Rady a tipy

Ak patríte skôr k milovníkom zážitkov, než pohodlia, vhodnou dovolenkou pre vás asi nebude týždenné slnenie sa na pieskovej pláži. Rozmýšľate nad stanovaním? Dobrá voľba – v súčasnosti sa opäť vracia do módy! Poradíme vám, na čo by ste ešte predtým, než si zbalíte stan a vyrazíte do sveta, mali myslieť.

Stanovačka môže byť dobrodružstvo – na čo určite nezabudnúť a čo môžete nechať doma
(zdroj: unsplash.com)

Vyberte si medzi kempom a panenskou prírodou

Stanovanie pod holým nebom má možno nevýhodu v tom, že sa naňho musíte pripraviť dôslednejšie, než na iný typ dovolenky, ale zasa doprajete sebe aj svojim deťom zážitky, na ktoré budú ešte dlho spomínať. Pod stanom vôbec nemusíte stráviť celé leto – ak máte zo svojej premiéry strach, pokojne sa vyberte pod stan len na víkend. Prvým a najdôležitejším krokom je vybrať si destináciu, kam sa vyberiete, od tej sa totiž bude odvíjať všetko ostatné. Chystáte sa naozaj pod šíre nebo alebo do kempu? Pozor, na Slovensku sa dá pod šírym nebom stanovať len vo vyhradených lokalitách a ak si rozložíte stan len tak hocikde, hrozí vám mastná pokuta.

Čo všetko v kempe, do ktorého sa chystáte, je

Aj pri kempe by ste mali myslieť na niekoľko dôležitých vecí: je vybavený sociálnymi zariadeniami? Dajú sa v ňom zapožičať riady, prípadne varič? Dá sa v ňom napojiť na elektrinu? Sú v jeho okolí obchody s potravinami alebo nejaké reštaurácie? Ak ste si už odpovedali na všetky predošlé otázky a aj na základe odpovedí vyhodnotili najlepšiu možnú lokalitu, je na mieste zvážiť, koľko osôb pôjde s vami. Od toho sa totiž odvíja veľkosť stanu, ale aj jedla a batožiny, ktorú si so sebou budete musieť vziať.

Aby vás neprekvapila búrka alebo mráz

Na mieste je aj pozrieť si predpoveď počasia. Pri výbere a kúpe stanu si vždy skontrolujte aj vodný stĺpec, aby vám strecha nad hlavou nepremokla už pri krátkom letnom dáždiku. Nezabudnite na spacák, ten je povinnou súčasťou potrieb na spanie. Aby vám náhodou nebola v noci zima (obzvlášť, ak plánujete stanovanie koncom leta alebo začiatkom jesene), pribaľte si so sebou aj deku a prípadne malý vankúšik, ak spíte radšej pohodlne. Pribaľte ešte karimatku, prípadne nafukovací matrac a aj na stanovačke sa môžete vyspať ako v bavlnke.