Viete, čo si priniesť z dovolenky, aby ste zarobili? Mincu!

Zaujímavosti

Cestovanie môže mať rôzne účely. Väčšinou cestujeme preto, aby sme si oddýchli v teple exotickej krajiny, spoznali novú kultúru, ochutnali cudzokrajnú kuchyňu alebo jednoducho zmenili prostredie. A čo tak vycestovať kvôli zberateľskému hobby?

Viete, čo si priniesť z dovolenky, aby ste zarobili? Mincu!
(zdroj: unsplash.com)

Cudzokrajné mince

Tí, ktorí niečo zbierajú, nám asi dajú za pravdu, že za novú kúsky do svojej zbierky sú ochotní urobiť takmer čokoľvek. Ak navyše spojíte príjemné s užitočným, môže z toho byť pekný výlet so zlatou bodkou v podobe vzácneho zberateľského kúsku. Cestovať kvôli zberateľstvu môžete napríklad vtedy, ak zbierate mince. Tým, ktorí začínajú, odporúčame pozrieť si najprv naše tipy ako na zbieranie mincí. Veľkú zberateľskú hodnotu majú aj euromince. Dajú sa rozdeliť do viacerých kategórií a do tej, ktorá nás bude zaujímať, patria obehové mince jednotlivých štátov. Ktoré štáty teda navštíviť, aby ste prišli k minciam veľkej hodnoty?

Malé krajiny s veľkou hodnotou

Najmenším štátom na svete, ktorý má zároveň najmenšiu mincovňu, je Vatikán. Vzácne mince je tu možné získať v ôsmich limitovaných edíciách ôsmich mincí. Dražia sa aj za viac ako 1 000 eur. V trochu menšej hodnote, ale stále relatívne vzácna, však bude napríklad aj dvojeurovka z tohto štátu, ktorú môžete celkom jednoducho získať aj v obyčajnom obchode alebo reštaurácii v tomto štáte. Pri malých krajinách s malými mincovňami ešte ostaneme. Druhým “mincovým rajom” je San Marino, ktoré dokonca do roku 2002 nemalo v obehu žiadne centy. Vďaka tomu sú tu teraz dostupné dve sady vzácnych mincí a ich kompletná edícia má hodnotu okolo 400 €. Lacnejšia je edícia štyroch mincí bez spomínaných centov, ktorá sa odhaduje na 125 €.

Vzácne centové mince

Daňový raj Monako tiež skrýva mnohé mincové vzácnosti. Hoci razí omnoho viac mincí, než Vatikán a San Marino, stále sú vzácnosťou jeho centy. Séria, ktorá obsahuje všetky z týchto vzácnych mincí, má hodnotu cca 250 eur. Na chvíľu odbehneme omnoho viac na sever. Možno by ste nepovedali, že vzácnu mincu alebo rovno celú kolekciu si môžete priniesť aj zo Škandinávie, konkrétne z Fínska. Táto krajina nikdy do obehu neuvoľnila jedno a dvojcentovky, hoci boli vyrazené. Považujú sa tak za najvzácnejšie mince pôvodných dvanástich krajín eurozóny. Vzácnu pamätnú dvojeurovku ešte môžete nájsť v Grécku, kde bol v roku 2011 vyrazený únos krajiny bohom Zeusom, ktorý má podobu býka. Vzácnym zberateľským kúskom je tiež rakúska štátna zmluvná minca z roku 2005. Kdekoľvek sa už kvôli minciam alebo dovolenke vyberiete, môžete ušetriť na ubytovaní – a to vďaka našim zľavám na ubytovanie.