Najnovšie cestovateľské trendy – čo letí a čo by ste určite mali vyskúšať?

Zaujímavosti

Blíži sa obdobie dovoleniek a asi každý sa obzerá po nejakom mieste na oddych. Výber dovolenky výrazne ovplyvnila inflácia, preto mnohí čakajú na last minute, prípadne sa rozhodli leto stráviť len na svojej chalupe či v blízkosti bydliska za tú najnižšiu možnú cenu. Pozrime sa ale spoločne na nie vždy úplne tradičné trendy, ktoré vás možno prinútia prehodnotiť svoj pohľad na spôsob trávenia dovolenky.

(zdroj: unsplash.com)

Luxusný kemping

Covidové roky nás naučili, že cestovanie nie je tak celkom samozrejmosťou. Preto sa hneď po uvoľnení opatrení vrece s cestovateľmi skoro roztrhlo. Ak máte chuť na nie úplne typickú dovolenku, určite odporúčame glamping. Ide o formu kempingu zahŕňajúcu ubytovanie a zariadenia luxusnejšie ako tie, ktoré sú spojené s tradičným kempovaním. Glamping má mnoho podôb, od safari stanov po jurty, kempingové chatky a domčeky na stromoch. Vybavenie sa mení v závislosti od typu ubytovania. Jeho súčasťou môžu byť kuchynky, elektrina, tečúca voda a ďalšie prvky, ktoré by ste pri bežných kempingových zariadeniach nečakali. Na Slovensku ho môžete realizovať napríklad v Banskej Štiavnici, v Dechticiach alebo na Liptove.

Pomaly ďalej zájdeš

Rovnako, ako do módy a stravovania prenikol trend „pomalosti“, preniká aj do cestovania. Pomalé cestovanie možno definovať ako prístup k cestovaniu, ktorý kladie dôraz na spojenie s miestnymi ľuďmi, kultúrami, jedlom a hudbou. Opiera sa o myšlienku, že výlet má vzdelávať a mať emocionálny vplyv, pričom samozrejme zostáva udržateľný pre miestne komunity a životné prostredie. Ľudia už nechcú mať itinerár plný prehliadok klasických poznávacích miest. Chcú cestovať vlastným tempom a zároveň zažiť a ochutnať miestnu kultúru. Maximalizuje pôžitok z každého momentu. Odporúča sa pri ňom spoznávať miestnu kultúru prostredníctvom tradičných jedál, presúvať sa miestnou dopravou, dať na odporúčania miestnych a nezameriavať sa iba na najväčšie turistické atrakcie.

Za svojimi obľúbenými hrdinami a hrdinkami

Vyberáte si dovolenku podľa pamiatok, jedla alebo prírody? Niektorí ľudia najradšej cestujú na miesta, ktoré sa spájajú s ich obľúbenými seriálmi alebo filmami. Tento fenomén s názvom „set jetting“ sa začal rozvíjať najmä v uplynulých rokoch. Ide o cestovanie do destinácií a lokalít, ktoré preslávili známe filmy či seriály. Môže ísť o poznávanie destinácií na vlastnú päsť, avšak i rôzne cestovné kancelárie či agentúry pripravujú pre turistov organizované prehliadky s tematikou filmov alebo seriálov. Narastá aj trend welness dovoleniek.

V súvislosti s tým sa začínajú používať výrazy ako sylvoterapia – liečba lesom v podobe cvičenia v bezprostrednej blízkosti zelene a dýchania čerstvého vzduchu. Ale aj kryoterapia alebo terapia chladom. Ide totiž viac ako o klasické saunovanie či tradičné bazény. Stále viac obľúbenými sa stávajú meditačné programy so špeciálnym stravovaním. V prípade každého zo spomínaných typov dovoleniek odporúčame nielen nájsť si vysnívanú lokalitu, ale brať do úvahy aj spotrebiteľské recenzie. Hlavne v prípade „set jettingu“ sa tak môžete ušetriť mnohých sklamaní.