Spoznávajte Slovensko – 3 najkrajšie hrady na Slovensku

Rady a tipy, Slovensko, Zaujímavosti

Koľko ste už precestovali miest na Slovensku a ktoré sú vaše obľúbené? Určite ste už navštívili naše hory, najznámejšie pamiatky a najkrajšie mestá. Jedny z najkrajších stavieb, ktorými sa môžeme chváliť aj medzi ostatnými krajinami, tak sú naše hrady a zámky. Na ukážku vám chceme predstaviť tri, ktoré sú podľa nás najkrajšie a určite sa ich oplatí navštíviť. Tak poďme na to.

Spoznávajte Slovensko – 3 najkrajšie hrady na Slovensku (Foto: pixabay.com)

Oravský hrad

Oravský hrad patrí k najznámejším atrakciám na Orave a ročne ho navštívia tisícky návštevníkov. Nachádza sa v obci Oravský podzámok a vyníma sa nad riekou Orava. Tento hrad bol župným hradom a sídlom známeho slovenského panstva. Hrad sa skladá z viacerých častí, ktoré sú takmer všetky sprístupnené. Určite nepatrí k tým, v ktorých nie je čo pozerať. Nájdete tam tradičné oblečenie, galériu plnú nádherných obrazov, prírodovednou expozíciou aj zbrane z obdobia, kedy bol hrad ešte obývaný.

Trenčiansky hrad

Podobne ako Oravský hrad, tak aj Trenčiansky je dominantou celého mesta. Vystavili ho už v jedenástom storočí na strmom brale, kedy sa mesto najviac rozrastalo. Najznámejším majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorému okrem tohto hradu patrili aj ďalšie po celom území Slovenska. Hrad bol zrekonštruovaný a do súčasnosti je zachovaných aj množstvo pôvodných častí. Sú to súbory palácov, hlavná veža a napríklad aj hladomorňa. Bonusom je rozhľadňa v areáli hradu, z ktorej vidíte na celé mesto aj okolie.

Bratislavský hrad

Aj keď množstvo ľudí nezaradzuje tento hrad na vysoké priečky a nepovažuje ho za jeden z najkrajších, tak my sme ho do tohto výberu zvolili. Je to hlavne kvôli tomu, že je ikonický pre celé Slovensko a zaujímavý je aj svojím vzhľadom. Vystavaný bol už v 9. storočí, keďže Bratislava patrí medzi tie najstaršie mestá. Jednu z úprav hradu realizovala Mária Terézia a aj kvôli tomu pomenovali objekt v paláci Tereziánum. Súčasťou areálu hradu sú aj záhrady a socha sv. Alžbety.