10 dôkazov, že Slovensko je najlepšia krajina v Európe

Slovensko, Zaujímavosti

My domáci vieme, že všade dobre, doma najlepšie a na Slovensko to musí platiť aspoň dvojnásobne. Vedia to však aj vo zvyšku Európy alebo sveta? Máme pre vás náš výber top faktov, že sme najlepšia krajina v Európe a niektoré to potvrdzujú na toľko, že to platí aj rovno vo svete.

10 dôkazov, že Slovensko je najlepšia krajina v Európe
10 dôkazov, že Slovensko je najlepšia krajina v Európe

10 zaujímavých faktov o Slovensku

  • Sad Janka Kráľa v Bratislave je najstarším verejným parkom v Európe. Tento sad bol založený na brehu Dunaja v roku 1776.
  • Medzi Jelšavou a Štítnikom sa nachádza Ochtínska aragonitová jaskyňa v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine. Jedná sa o jedinú jaskyňu svojho druhu v Európe a jedná sa o jednu z troch aragonitových jaskýň na svete.
  • Pri Liptovskom Mikuláši v aquaparku Tatralandiia nájdete takzvanú Tatranskú madonu. Ide o najväčšiu mozaiku z mincí na svete, ktorá pozostáva zo 115-tisíc kúskov.
  • Slovenské opálové bane pri obci Červenica v okrese Prešov sú najstaršie opálové bane na svete. Ťažil sa v inych na svete ojedinelý druh drahých opálov. Bane sú unikátne aj pre rozsiahly spôsob ťažby v minulosti.
  • Na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách je vo výške 2 634 metrov botanická záhrada. Jedná sa o najvyššie položenú botanickú záhradu v Európe. Pri každom výlete do hôr nezabúdajte na cestovné poistenie. Na webe kuponyzdarma.sk v časti https://www.kuponyzdarma.sk/axa-assistance-sk/ nájdete kupóny so zľavou na obľúbené balíky poistenia AXA.
  • Aj známe hollywoodske hviezdy majú predkov zo Slovenska. Napríklad je to Angelina Jolie, Paul Newman či John Malkovich.
  • V Levoči sa nechádza najvyšší gotický drevený oltár na svete. Jeho výška je 18,6 metra a vyrezal ho Majster Pavol.
  • Studenovodný gejzír v Herľanoch je jedinečný svojho druhu, pretože chŕli vodu až do výšky 20 metrov. Podobné gejzíry sa nachádzajú iba na Islande.
  • Na Slovensku sa nachádza geografický stred Európy. Aj keď sa o stred Európy vedú spory, ten náš máme na Slovensku od roku 1815. Podľa toho geografický sred Eúropy leží na strednom Slovensku v Kostole svätého Jána v obci Kremnické Bane neďaleko od Kremnice.
  • V Medzilaborciach je Múzeum moderného umenia Andy Warhola. Toto múzeum vzniklo ešte v roku 1991 a to ako vôbec prvé na svete.

Tak schválne, vedeli ste toto o našom krásnom Slovensku? Poznáte aj ďalšie zaujímavé fakty o Slovensku? Prípadne máte iné tipy a námety na články? Napíšte nám a my o tom možno napíšeme v našom ďalšom článku.

Foto: zdroj flickr.com