Čo v prípade nepríjemného pobytu v nemocnici namiesto dovolenky?

Rady a tipy

Leto sa pre mnohých spája s dovolenkou, pobytom pri mori či aktívne stráveným časom s rodinou. Letná sezóna však takisto prináša i viacero nástrah, ktoré sa môžu skončiť pobytom v nemocnici.

Čo v prípade nepríjemného pobytu v nemocnici namiesto dovolenky?
Čo v prípade nepríjemného pobytu v nemocnici namiesto dovolenky? (Foto: PR)

Aj leto má svoju odvrátenú stránku. Je to obdobie najčastejšieho výskytu úrazov, črevných a infekčných chorôb. „Podľa našich štatistík je obdobie letných prázdnin a dovoleniek z pohľadu zdravia naozaj najrizikovejšie,“ pritakáva aj Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon. Čím to je? O slovo sa hlási niekoľko faktorov. Po prvé teplo, ktoré nás otupuje, v dôsledku čoho máme zníženú pozornosť. Teplo vplýva aj na trvanlivosť a kvalitu potravín, kazia sa oveľa rýchlejšie. Po druhé je to zvýšená športová aktivita. V lete často podnikáme veci, na ktoré inokedy nemáme čas. Chodíme na túry, zliezame skaly, bicyklujeme sa, plávame, potápame sa… Bez skúseností a kondičky sú to do istej miery rizikové aktivity. Samostatnou kapitolou je alkohol. V horúčave dobre padne chladený vínny strek či pivo, no zároveň platí, že keď je teplo, alkohol rýchlejšie „udrie“ do hlavy, zníži pozornosť, pod jeho vplyvom zle odhadneme situáciu, preceníme sa… Ešte sme nespomenuli prázdninujúce deti, ktoré podnikajú rôzne dobrodružstvá.
K dosiaľ vymenovanému treba ešte pripočítať dovolenky v zahraničí, teda v krajinách s inými jedlami, inou úrovňou hygieny a s inými mikroorganizmami, než sme zvyknutí doma. Nikto, samozrejme, netúži po tom, aby strávil leto v nemocnici, no keď sa tak stane, prežíva nepríjemnosť intenzívnejšie, než keby ho postihla, povedzme, na jeseň alebo v zime.

Záchranné koleso

Cestovné poistenie nikoho pred úrazom, chorobou, alergickou reakciou, črevnými problémami či hospitalizáciou neuchráni, ale určite je záchranným kolesom, ktoré nepríjemnú udalosť zjednoduší. „Vždy odporúčame uzavrieť si komplexné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa poistenie liečebných nákladov, teda ošetrenie, liečbu a hospitalizáciu pri chorobe či úraze, a v prípade potreby aj repatriáciu na Slovensko,“ hovorí Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz. Cena poistenia pre dospelého v rámci Európy na deň je v tejto inštitúcii 1,70 €.

Podľa Silvie Noskovej Iliášovej z poisťovne Kooperativa cestovné poistenie poskytuje oveľa viac možností ako len nevyhnutnú náhradu nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou pri akútnej zmene zdravotného stavu. Zahŕňa aj finančnú náhradu v prípade úrazu vrátane jeho trvalých následkov, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny či poistenie neskorého dodania batožiny leteckou spoločnosťou. Jednoducho všetko, aby dovolenka nebola pokazená… Človek, ktorého zdravotný stav sa v zahraničí skomplikoval, však zrejme najviac ocení asistenčné služby poisťovne. Stačí zavolať a hneď vie, kam presne treba ísť, aké dokumenty so sebou vziať, prípadne asistenti zorganizujú odvoz do zdravotníckeho zariadenia.

Čo v prípade nepríjemného pobytu v nemocnici namiesto dovolenky?
Čo v prípade nepríjemného pobytu v nemocnici namiesto dovolenky? (Foto: PR)

Pozor aj doma

Poistenie má význam aj počas voľna stráveného doma na Slovensku. Matej Neumann z poisťovne Union tvrdí, že ľudia sú čoraz zodpovednejší a sú si vedomí rizík, ktoré súvisia s tuzemskou dovolenkou. Uvedomujú si napríklad, že ak počas turistiky či toho, čo sa pôvodne javilo ako obyčajná prechádzka, vznikne situácia, ktorá si vyžiada zásah Horskej záchrannej služby (HZS), človek je zo zákona povinný v plnej výške uhradiť náklady spojené s technickou časťou zásahu (napríklad použitie vrtuľníka). Poistenie nákladov na zásah HZS v Union poisťovni kryje pátranie po osobe v horskej oblasti, jej vyslobodzovanie, prepravu a v najtragickejšom prípade prevoz telesných pozostatkov do sumy 20 000 €.

Príjemnú čerešničku na torte nepríjemností pripravila na túto letnú sezónu poisťovňa Aegon v podobe bonusu za pokazené leto. „Naši dlhoroční klienti získajú v prípade, ak budú musieť od júna do septembra v dôsledku úrazu, poranenia, vírusového či parazitárneho ochorenia stráviť čas v nemocnici doma alebo v zahraničí, mimoriadny bonus 150 eur, ktorý môžu využiť akokoľvek podľa svojho uváženia. Nárok na tento bonus majú automaticky a bezplatne, bonus sa vypláca nad rámec poistných krytí uzatvorených v poistnej zmluve,“ povedala Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon. Suma vystačí napríklad na víkendový výlet alebo návštevu aquaparku, čo pokazené leto úplne nenahradí, ale určite trochu zlepší celkový dojem z neho.

Text:PR