Žiadna sci-fi teória! Tajné kódy sú všade okolo nás

Zaujímavosti

Žiadnemu pozornému oku na ulici neunikla drobná, farebná značka odkazujúca na skryté vysvetlenie. Človek si počas chôdze neraz láme hlavu, čo by to mohlo znamenať – vymýšľa rôzne scenáre, za akých značka vznikla a aký je jej prvotný význam. Chcete naďalej žiť v nevedomosti a vlastnej domýšľavosti, alebo odhaliť pravdu? Prvá varianta zaberie veľa času, a keďže vieme aký je váš čas drahocenný, pripravili sme pre vás niekoľko vysvetliviek, čo presne znamenajú. Hurá do pátrania!

„Prosíme inšpektora Sanda, aby sa dostavil do riadiacej miestnosti.“ Ak ste niečo podobné počuli na vlakovej stanici v Londýne, neprepadnite panike. Informácia napovedá, že v hlavnej budove centrály nastal problém. Prečo hneď vyvolávať paniku a dezorientovanosť cestujúcich, aby mali vnútroštátne vlaky o problém viac? Šikovné, veci sa majú riešiť s chladnou hlavou.

Žiadna sci-fi teória! Tajné kódy sú všade okolo nás
Žiadna sci-fi teória! Tajné kódy sú všade okolo nás

Ideálnym miestom na postupné rozmiestnenie tajných šifier je nepochybne nemocnica – verejná inštitúcia starajúca sa o zdravie svojich pacientov. Červené výstražné znamenie, svietiace na stene pri svetlách symbolizuje požiar, zatiaľ čo biele znamenie informuje o nebezpečnej osobe nachádzajúcej sa v priestoroch verejného zariadenia. Čierne výstražné znamenie informuje, že bezpečnosť nemocnice je narušená. Prirodzene, existuje viac farieb, ktoré upozorňujú na rôzne riziká ako v prípade fialovej ( reálne riziko bomby alebo trhaviny), ružovej ( v objekte budovy bolo unesené dieťa), alebo sivej ( vonkajšia hrozba obmedzujúca pokojný chod nemocnice). Ak natrafíte v nemocnici na anglicky hovoriaci personál a započujete výraz „Rose Cottage“, nefantazírujú o malebnom domčeku so záhonom ruží… najreálnejším dôvodom sú pozostatky pacienta v márnici. Možno sa dohadujú, ktorý lekár oznámi rodine smutnú správu o strate zosnulého.

Námorné lode vedia citlivé záležitosti zaobaliť do verejnosti neznámych slovných spojení. Jasným kamuflovaním je prípad potopenia námornej lode MS Estonia v roku 1994. „ Mr Skylight“ alebo pán, ktorý mal byť človekom pri strešnom okienku, nie je tým, na koho sa hrá. Výraz námorníkov oznamoval, že lodné dvierka v trupe boli zatopené a loď sa blíži ku dnu.

„Skutočný dôvod prečo ľudia zaobaľujú veľké katastrofy do nevinných slovných spojení je jednoduchý – chcú zabrániť davovej psychóze zúčastnených, aby títo nespôsobili ešte rozsiahlejšie devastačné účinky ako sa prejavili počas katastrofy,“ myslí si uznávaný jazykový profesor na univerzite v anglickom meste Lancaster, Paul Baker.

Neznáme slovné spojenia nevyužívajú ľudia iba na pomenovanie stavu katastrof. V práci sa s nimi často stretávame. Informatici poznajú v praxi výraz „Pebkac“. Spomínaný výraz identifikuje IT pracovníka, ktorý má problém s počítačom a nedokáže ho sám odstrániť.

Vedci, ktorí vo svojich prácach vyhlásili nejakú cudziu myšlienku za svoju, boli slovne napadnutí kolegami výrazom „I can haz PDF“, ktorý bol na komerčné účely zábavy pretvorený na „I can has cheezburger“.

Používatelia online zoznamiek vymysleli číselnú kombináciu 437737, ktorá symbolizuje riziko šírenia infekčných chorôb. Pre Američanov symbolizujú začiatočné čísla najmä infekcie v ústnej dutine, ako herpes, afty…

Európske banky majú na vytlačených euro bankovkách viditeľný pás bodiek, ktorý má zabrániť podvodom falšovateľov nekrytých peňazí. Samozrejme sú na nich aj ďalšie ochranné prvky.

Vášniví cestovatelia a bezdomovci majú jednu vec spoločnú – vedia čítať nápisy na dlaždiciach domov, ktoré im oznamujú, či majitelia prijímajú hostí a dovolia im prespať v dome. V angličtine, pre ne existuje výraz „hoboglyphs“- séria šípok s písmenami.

V Amerike sa rozmáha svet gangov, ktoré majú vlastné tajné znaky dorozumievania. FBI alebo miestnej polícií sa podarilo dešifrovať zopár z nich. Príslušníci verejnej bezpečnosti požiadali IT firmy, aby im na objednávku vyvinuli aplikácie do smartfónov, ktoré jednotlivé znaky dokážu rozoznať.

Nesmieme zabudnúť na sprejom vytvorené šípky a značky na cestách, ktoré slúžia hlavne inžinierom, staviteľom domov a ciest. Modrá farba odkazuje na potrubný a odtokový systém, žltá informuje o prítomnosti plynovej prípojky a zelená indikuje blízkosť telegrafných stĺpov.

Teória pána Bakera sa potvrdila a nám neostáva nič iné, len skonštatovať, že prítomnosť tajných kódov nie je na škodu, o to viac ak poznáme ich význam. Ak máte iné zaujímavé znaky, ktoré ste si všimli a viete, čo znamenajú, budeme radi, ak sa s nami podelíte. Obohatíte nejeden ľudský mozog o poznanie!

Zdroj: bbc.com, foto: ilustračné