Vysoké Tatry – zaujímavosti, ktoré musíte vedieť

Zaujímavosti

Vysoké Tatry sú lákadlom pre mnohých turistov nielen zo Slovenska, ale návštevníci prichádzajú obdivovať ich krásy aj zo zahraničia. Niet sa čomu čudovať. V prostredí nádhernej tatranskej prírody si môžete oddýchnuť, načerpať novú energiu a dosýta sa nadýchať čerstvého vzduchu.

Vysoké Tatry – zaujímavosti, ktoré musíte vedieť
Vysoké Tatry – zaujímavosti, ktoré musíte vedieť (Foto: PR)

Chystáte sa aj vy navštíviť Vysoké Tatry? Zaujímavosti tú nájdete naozaj dosť. Tieto si určite nenechajte ujsť.

Najvyššie položená záhrada

Záhrada na štíte Vysokých Tatier? Áno, čítate dobre. Najvyššie položená botanická záhrada nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe, sa nachádza na Lomnickom štíte. Rozkladá sa vo výške 2634 m. n. m a je zložená z 22 druhov vzácnych rastlín, ktoré sa nachádzajú vo svojom prirodzenom prostredí. Ide v podstate o nehostinné prostredie – krátke leto, dlhá zima a neustále zmeny. K botanickej záhrade sa dá dostať lanovkou.

Chata v oblakoch

Najvyššie položená chata na Slovensku sa tiež nachádza vo Vysokých Tatrách. Ide o Chatu pod Rysmi, ktorá sa nachádza vo výške 2250 m. n. m v závere Mengusovskej doliny. Chata je otvorená podľa poveternostných podmienok, a teda len v čase letnej sezóny. K chate sa dostanete značeným turistickým chodníkom.

Vysoké Tatry – zaujímavosti, ktoré musíte vedieť
Vysoké Tatry – zaujímavosti, ktoré musíte vedieť (Foto: PR)

Neandertálec – turista?

Prvý, komu sa podarilo vykonať výstup na hory, bol zrejme neandertálec. V obci Gánovce pod Tatrami našli pozostatok lebky neandertálca. Z toho vedci vychádzajú, že na týchto horách už boli aj pravekí ľudia. Pozostatky medveďov a jaskynný losov sa zase našli v Belianskej jaskyni.

Ničivá víchrica

Spomínate si ešte na víchricu z roku 2004? Tá vtedy zničila až 12600 hektárov lesa. Straty na živočíchoch však neboli také veľké. Zvieratá sa vďaka svojej schopnosti vycítiť nebezpečenstvo ukryli. Čo sa týka dreva, tak padli až 3 milióny kubíkov. Zvyšný les neskôr napadol lykožrút a bolo zničených ďalších 7000 hektárov lesa.

Text:PR