Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka

Rady a tipy

Horúce dni a teplé noci znamenajú jediné – leto sa nezadržateľne hlási o slovo a s ním aj mnoho športov a aktivít, ktoré v lete radi robíme. Uprostred všetkého toho vzrušenia však nezabúdajte na prevenciu voči nadmernému opáleniu a pamätajte na niekoľko jednoduchých zásad, pomocou ktorých zaručíte kvalitnú ochranu vašej pokožke.

Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka
Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka (Foto: PR)

Túžba po dokonalom bronzovom opálení je momentom, ktorý zdieľajú muži, ženy, tínedžeri aj násťročné dievčatá azda na celom svete. Väčšine z nich je pritom dobre známa hrozba rakoviny kože, zároveň však opálenie považujú za atraktívne, krásne a dokonca zdravé. Hoci opálená pokožka skutočne môže pôsobiť vizuálne príťažlivo, v skutočnosti ide len o obrannú reakciu organizmu. Voči nadmernému vystavovaniu sa UV žiareniu sa naše telo bráni produkciou melanínu, prirodzeného pigmentu, ktorý do istej miery chráni pokožku pred slnkom a dodáva jej charakteristickú hnedastú farbu.

Akú silu má prirodzené opálenie?

Výsledky štúdie Brownovej univerzity ukazujú, že produkcia melanínu začína už v priebehu niekoľkých hodín po tom, ako bolo telo vystavené ultrafialovému žiareniu, a nie až behom niekoľkých dní, ako sa doteraz predpokladalo. Laicky povedané, hneď, ako sa dostanete na slnko, vaša pokožka vie, že je vystavená UV žiareniu. Výsledkom toho je produkcia melanínu, ktorý kožné bunky chráni pred poškodením UVA a najmä UVB lúčmi, to ale neznamená, že kozmetika na opaľovanie by mala z vašej letnej výbavy zmiznúť. Melanín totiž pokožke dodá ochranu nanajvýš na úrovni ochranného faktora 3 až 5. To znamená, že ak sa bežne pri vystavovaní na slnku spálite za 20 minút, vďaka opáleniu (melanínu) tento čas predĺžite maximálne na 60 až 100 minút.

Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka
Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka (Foto: PR)

Tipy ako s zaobchádzať s opaľovacími prípravkami

Nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť fyzické zmeny na pokožke, najmä však vrásky, pehy, starecké škvrny a iné zmeny štruktúry kože. Ak sa chcete týmto negatívnym účinkom vyhnúť, dodržiavajte tieto tipy nie len počas leta a na pláži pri mori, ale aj na vašej záhrade či pri lyžovačke a pobyte na horách.

Správna kozmetika na opaľovanie je základ: Napriek presvedčeniu nohých fanúšikov opaľovania sa môžete opaľovať aj vtedy, keď ste natretí opaľovacím krémom. Faktor ochrany pred slnečným žiarením totiž nerobí nič iné, než predlžuje čas, ktorý na slnku môžete stráviť bez toho, aby došlo k poškodeniu kože. Prirodzené bledá pleť produkuje nízke množstvo melanínu a je veľmi náchylná na poškodenie UV žiarením. Na druhej strane pokožka ľudí s tmavšou pleťou produkuje vrstvy melanínu na úrovni 13 SPF (sun protection factor). Aj napriek tomu sa však tmavší ľudia môžu opaľovať.

Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka
Tipy ako prežiť leto bez popálenín od slnka (Foto: PR)

Aplikácia: Opaľovací krém by ste mali nanášať aspoň 15 až 30 minút (ideálne hodinu) pred tým, ako vyjdete na slnko. Vrstvu prípravku je nutné pravidelne obnovovať každých 90 až 120 minút, prípadne vždy po tom, ako vyjdete z vody alebo sa osušíte uterákom. Platí jednoduché pravidlo – čím skôr opaľovací krém nanesiete, tým menej poškodí UV žiarenie vašu pleť. Čo sa množstva týka, odborníci odporúčajú používať zhruba 2 miligramy opaľovacieho prípravku na štvorcový centimeter tela.

Text:PR