Predstavujeme Taliansko – základné fakty a údaje

Svet, Zaujímavosti

Taliansko je popri Chorvátsku ďalšou obľúbenou destináciou našinca. Krajina leží v Južnej Európe pod Alpami a rozkladá sa na Apeninskom polostrove, ostrovoch Sicília a Sardínia. Jeho rozloha je 301 270 km² a počet jej obyvateľov je 60 626 442. Taliansko svojím tvarom pripomína čižmu na vyskom podpätku. Osobitý tvar krajiny bol užitočnou pomôckou už na hodinách Zemepisu.

Predstavujeme Taliansko – základné fakty a údaje
Predstavujeme Taliansko – základné fakty a údaje

Základné fakty

Do roku 476 bolo Latium, čo je historický názov Talianska, jadrom Rímskej ríše, ktorej rozloha zabera väčšinu vtedy známeho sveta. Po jej páde sa časť jeho územia súčasťou byzantského cisárstva. Neskôr mal na veľkú časť polostrova veľký vplyv rímsky pápež. Dnešné Taliansko má politické a administratívne usporiadanie ako republika s parlamentným a kabinetným systémom vlády. K územiu Talianska patria aj ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia.

Mekka slovenského turizmu

Keď sa povie Taliansko, veľa ľudí si predstaví krajinu s tvarom čižmy a pre ďalších je to vysnívaná letná dovolenka. Dôvodom sú priaznivé ceny, talianska kuchyňa a predovšetkým tri moria, ktoré obmývajú brehy Talianska. Konkrétne ide o more Jadranské, Tyrhenské a Stredozemné. Turisti však vyhľadávajú Taliansko počas celého roka. Veľkým lákadlom sú predovšetkým antické pamiatky a renesančná architektúra Ríma, Benátok, Milána a ďalších miest. Vďaka svojej polohe má krajina čo ponúknuť aj v zime. Južné Alpy na severe Talianska sú obľúbenou destináciou lyžiarov aj zo Slovenska vďaka relatívnej blízkosti.

Kolíska umenia

Antické obdobie znamenalo pre Apeninský polostrov rozmach v každej oblasti, i v umení. Dodnes sa zachovali diela významných rímskych básnikov a sochárov. Od konca 14. storočia s nástupom renesancie, sa významné talianske rodiny snažili o znovuzrodenie antiky. To bolo dôvodom, prečo sa obklopovali najlepšími umelcami, predovšetkým maliarmi tej doby. Centrom renesancie bolo historické mesto Florencia. Dodnes veľmi vyhľadávané medzi turistami. Vo Florencii žil aj tak významný maliar a vynálezca, ako Leonardo Da Vinci.

Zdroj: WikiPedia, foto: flickr.com