Predstavujeme Chorvátsko – základné fakty a údaje

Svet

Chorvátsko je obľúbená destinácia našincov. Chorvátska republika je stredoeurópsky a stredomorský štát na brehu Jadranského mora, takto nám túto krajinu predstavuje WikiPedia. Kedysi to bola súčasť Juhoslávie, no od roku 1991 získala krajina nezávislosť.

Predstavujeme Chorvátsko - základné fakty a údaje
Predstavujeme Chorvátsko – základné fakty a údaje

Chorvátsko sa nachádza na Balkánskom polostrove. Krajine patria dve tretiny kamenistého pobrežia Jadranského mora. Administratívne sa Chorvátsko od roku 1992 delí na 21 žúp, ďalej tieto sa delia na opčiny. Týchto majú v priemere okolo 10 – 20 na jednu župu. Tieto opčiny majú podobné postavenie ako slovenské obce. Od 1. apríl 2009 je Chorvátsko členom NATO a 1. júl 2013 sa stalo 28. členom Európskej únie.

Podľa sčítania ľudu z roku 2001 v Chorvátsku žije 4 437 460 obyvateľov, pričom ženská populácia je o niečo vyššia ako mužská. Z 89,63% je národnostné zloženie domácich obyvateľov. Podstatnú časť 4,54% tvoria Srbi. Pod pol percenta sú obyvatelia Bosniaci, Taliani, , Maďari, Albánci, Slovinci a Česi. Z náboženstva prevláda rímskokatolická cirkev z 86,83%.

Nás Chorvátsko zaujíma práve pre cestovný ruch. Celkovo najčastejšie navštevovanými miestami Chorvátska alebo mestami je Split, Dubrovnik, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská. Práve Makarská ponúk vo svojom okolí množstvo skvelých pláži.

Zdroj: WikiPedia, foto: flickr.com