Pár rád pre dobrodružných cyklistov

Rady a tipy

V dnešnej dobe stále viac ľudí preferuje aktívnu formu dovolenky, tak sme sa rozhodli priblížiť vám pár tipov pre takýto druh trávenia voľného času. Konkrétne sa spolu pozrieme na to, čo by ste si nemali zabudnúť a čo by ste nemali podceniť pri výlete do zahraničia na bicykli. Je viacero foriem, ako sa dá takýto výlet podniknúť. Buď vyrazíte rovno zo svojho domu a idete, alebo sa odveziete niekam dopravným prostriedkom a odtiaľ začnete svoje dobrodružstvo.

Pár rád pre dobrodružných cyklistov

Plánovanie nepodceňujte
Či už patríte k fakt dobrodruhom, ktorí si nechcú plánovať absolútne nič, alebo k detailistom, ktorí si radšej naplánujú každý kilometer trasy s nocľahmi, reštauráciami a tak, každopádne plánovanie dopredu sa vypláca. Informácie zo zdieľaných zážitkov od ľudí, ktorí sa rozhodli pre zahraničnú dovolenku strávenú v sedle bicykla, ukazujú, že dobrý plán cesty, stravovania a nocľahu sa vyplatí nielen z bezpečnostného, ale často aj z finančného hľadiska. Bez ohľadu na plán, si však nezabudnite pribaliť aj motiváciu, ktorá sa da získať napríklad sledovaním aktuálnych výsledkov Petra Sagana.

Na začiatku je túžba
Je na vašom úsudku, podľa vašich aktuálnych cyklistických schopností, na akú trasu si trúfnete. Máte túžbu ísť napr. do Francúzska pozrieť si ich vinice, alebo chcete ísť na bicykli do Chorvátska k moru. Podľa toho sa teda zariadite. Rozhodnete sa koľko kilometrov chcete šliapať, pozriete si, aká dlhá je celá vaša trasa, teda povedzme, že za týždeň chcete prejsť 500 kilometrov, takže denne by ste mali zvládnuť urobiť nejakých 70 kilometrov, aby ste úspešne došli. Prípadne sa odveziete určitý úsek vlakom a zvolíte vhodnú kombináciu. Dobre si rozmyslite, na čo máte, aby ste si výlet užili. V opačnom prípade sa môže stať, že sa budete hnať a vysiľovať, aby ste niekam došli včas, resp. podľa plánu, ktorý však nezodpovedá vašim schopnostiam.

Pár rád pre dobrodružných cyklistov 1

Výber trasy a ciest
Nemenej dôležité ako je výber koľko kilometrov, ktoré denne odšliapeme, je aj sadnúť si pred výletom a naplánovať si trasu. V zahraničí (smerom na západ) majú lepšie vybudované cyklotrasy ako u nás. Preto sa odporúča ísť bicyklom po týchto úsekoch a tak sa vyhnúť autám a nákladiakom na hlavných cestách. Trasa je možno takto o niečo dlhšia, ale určite je bezpečnejšia a na bicykli si ju viac užijete.

Zbalenie sa na cestu
Ako sa zbaliť je náročná otázka. Každý preferuje niečo iné. Záleží už od vás, čomu dávate prednosť. Je možné zaobstarať si vozík, ktorý pripnete za bicykel, kde budete mať všetko, od trvanlivého jedla a dostatku pitnej vody cez oblečenie až po spacák a stan. Takýto vozík vás však bude značne spomaľovať, tak je dobré si rozmyslieť, či neísť radšej na ľahko. Dobrá rada je mať nosič na bicykel, kam si dáte potrebné náhradné cyklooblečenie, základné hygienické potreby, ochranu pred dažďom a nejaké trvanlivé jedlo (konzervy, muesli tyčinky a pod.), ktoré použijete v prípade núdze. Takže neberiete si so sebou kilogramy jedla, ale sa stravujete po ceste. Čo sa týka vody, tak je dobré mať so sebou pár fliaš (asi 4 litre), ktoré si budete priebežne dopĺňať.

Nocľah
Samozrejme, že takýto výlet sa nezaobíde bez prespávania. Záleží na vašom nastavení, či preferujete spánok dobrodružnejší vonku pod stanom alebo len tak na karimatke, alebo či si vyberiete trasu tak, že vždy večer skončíte v nejakom penzióne, kde sa zložíte, dáte si sprchu a doprajete si spánok v perinkách. Oboje má svoje čaro a rada znie – skúste si oba spôsoby. Po celom dni na bicykli dobre padne sprcha a posteľ, ale taká noc pod hviezdnou oblohou má tiež niečo do seba. Výber je na vás. Tak hurá do sedla!