Krátkodobé cestovné poistenie lacno a rýchlo

Rady a tipy

Letné prázdniny sa síce nadobro skončili, to však ale neznamená, že teraz sa bežní slovenskí občania dostanú za hranice svojej vlasti zase až o rok. Kdeže, stačí si iba zmyslieť a zatúžiť za viedenskou kávičkou a luxusnými nákupmi a za pár hodín sú tam. A tí, ktorí žijú v Bratislave a okolí, tak tí sa do mesta slávnych valčíkov dostanú oveľa rýchlejšie.

Krátkodobé cestovné poistenie lacno a rýchlo
Krátkodobé cestovné poistenie lacno a rýchlo (Foto: unsplash.com)

Narýchlo pobaliť to najnutnejšie do kufra, nezabudnúť doklady a môžeme vyraziť. Mnohí z nás však zabudnú na rovnako dôležitý fakt. Napriek tomu, že Viedeň je relatívne blízko, ide o cudziu krajinu, kde platia iná legislatíva, iné zákony.

Všetko je tam síce kvalitnejšie, tovar, služby a aj spolupráca s úradmi, no zároveň aj drahšie. Predsa len, naša ekonomika je v porovnaní s tou rakúskej oveľa menej výkonná, čo sa okrem iného odráža aj na našich platoch. To, čo je u nás relatívne cenovo prístupnejšie, lacnejšie nás môže zvádzať k akejsi benevolentnosti a podceňovaniu situácie.

Dobrá nálada je fajn, ale na cestách pozor

Tento fakt sa dobre ilustruje na príklade ak hľadáte krátkodobé cestovné poistenie do zahraničia. V presvedčení, že sa nám nič nemôže prihodiť na rakúskych cestách v priebehu takého krátkeho obdobia ako je dajme tomu jednodňový výlet za relaxom a nákupmi zvádza človeka šetriť a riskovať. Veď načo by sme vydávali naše ťažko zarobené peniažky na takú chvíľu. Prečo práve nám by sa niečo mohlo prihodiť, no nie?

Nejdeme tu teraz zbytočne moralizovať. Snaha vyhýbať sa nutnému zlu je zakorenená v povahe človeka, a tak snáď budeme úspešnejší v podaní modelovej situácie. Takže si predstavte ako všetci štyria ráno sadnete do auta a vydáte sa južným smerom. Celí rozradostnení sa už neviete dočkať kedy uvidíte to chýrne mesto a čo všetko v ňom vyobzeráte a čo si odtiaľ prinesiete. Nálada je teda uvoľnená, bavíte sa o všetkom možnom a navzájom sa všetci zabávate.

Nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch

Lenže ako na potvoru, pokiaľ ste ešte na Slovensku, žiaden problém. Akonáhle však prejdete hranice zrazu hovor v aute zanikne a len tŕpnete, či ste naozaj spravili dobre, že ste sa nepoistili. Tá nežnejšia, emotívnejšia časť posádky z času na čas zahorekuje smerom k šoférovi, nech dáva pozor, a aby jazdil pomalšie a opatrnejšie. Raz darmo, nič sa oklamať nedá. V našom podvedomí sa v takejto situácie vždy usadí pochybovačný škriatok, ktorý systematicky nahlodáva sebavedomie človeka. Nakoniec je šofér z toho taký vynervovaný, že začne robiť na ceste školácke chyby.

Celé to skončí nedaním prednosti v jazde pre Viedňou. Pokrčené plechy, rozbité reflektory, roztrhnutý chladič z ktorého vytiekla chladiaca zmes a narazená chrbtica. Tak tomu sa vraví výlet za všetky drobné. Iba vtedy sa uvedomíme o čo sme prišli behom momentu. To máme za trest, že sme odignorovali dobré rady našich známych a poisťovní. Každoročná štatistika nehôd na cestách, poškodení zdravia a krádeží hovorí jasnou rečou.

Aj my nedopatrením môžeme spôsobiť niekomu ujmu

Musíme si v prvom rade uvedomiť skutočnosť, že náklady opravu auta, jeho odtiahnutie do najbližšieho servisu a preprava na Slovensku sú pre nás mimoriadne nákladnou záležitosťou. O ošetrení v tamojších zdravotníckych zariadeniach, hospitalizácii ani nehovoriac. A ak by sa vám nedajbože pritrafil infarkt za volantom, alebo mŕtvica, nedoplatili by ste sa do konca života. Vo vyspelých západných štátov je síce oveľa vyššia úroveň života než v bývalých postkomunistických štátoch, no a tomu je priamoúmerná aj cena služieb a lekárskej starostlivosti.

No nie iba nám a nášmu autu, resp. nášmu majetku sa môže prihodiť niečo nepríjemné. Napriek našej úprimnej snahe a opatrnosti môžeme spôsobiť iným ľuďom a ich majetku. Pri parkovaní pred obchodným domom alebo kaviarničkou nechtiac zavadíme o zrkadlo susedného drahého vozidla a máme po paráde.

To, čo sme mali vyčlenené na nákupy, tak to poputuje majiteľovi poškodeného auta do peňaženky. Pri tej horšej alternatíve mu prejdeme kolesom chodidlo a pán poputuje rovno na operačný sál.

Poistenie vás ochráni všade v zahraničí

Proti uvedeným nepríjemnostiam existuje jeden účinný recept. A tím je krátkodobé poistenie. To je vhodné akurát na nárazové výlety do zahraničia. Ich platnosť je už od jedného dňa, takže nič zbytočne nepreplatíte. Pre koľko dní sa rozhodneme výletovať, toľko zaplatíme. Ochránime si tak svoje auto, batožinu, zdravie, a ochránime aj svoju peňaženku ak zaviníme vlastnou nedbalosťou škodu na zdraví a majetku iných ľudí.

Poisťovne vedia, že ľudia sa pre krátky návštevu zahraničia rozhodnú väčšinou na poslednú chvíľu, a tak k tomu prispôsobili aj spôsob ako sa rýchlo poistiť. Nemusia nikam chodiť, úplne stačí ak vytiahnu z vrecka mobilný telefón, mobilné dátové pripojenie nie je žiadnou novinkou a nájdu si cez prehliadač online poistenie. Nalogujú sa na stránku poisťovne, odkliknú príslušný produkt s potrebnými parametrami a hotovo. Sú poistení a bez strachu môžu vyraziť za nákupmi hocikde nielen v štátoch Európskej únii ale aj v podstate celého sveta.

Text: PR