Cyklovýlet po toku Dunaja

Rady a tipy

Bicyklovanie patrí medzi najobľúbenejšie činnosti v letnej sezóne. V posledných rokoch stúplo na sláve aj v našich zemepisných šírkach. Hlavne vďaka väčšiemu množstvu cyklistických chodníčkov, ako aj športovým úspechom Petra Sagana. Vo väčšej miere sa už chodíme bicyklovať aj do zahraničia a to predovšetkým do Rakúska. Niet sa tomu však čo diviť, Rakúsko má jednu z najlepších cyklistických sietí na svete. Navyše podobne, ako u nás, aj u našich západných susedov tečie Dunaj a tak je bicyklovanie po hrádzi rovnako obľúbenou činnosťou ako u nás.
autoboxy 2

Ak však chcete poriadny cyklovýlet, odporúčame vám vyskúšať cyklotrasu Passau (Nemecko) – Bratislava (v prípade, že by vám bolo málo, môžete potiahnuť až do Budapešti). Na tento výlet vám odporúčame zostaviť jedno “sprievodné vozidlo”, v ktorom si môžete na strechu umiestniť strešný box a vpratať doň všetky potrebné veci. Na prepravu bicyklov cestou tam, však budete potrebovať ešte nosič bicyklov. Výbornou možnosťou je nosič bicyklov na ťažné zariadenie. Potom vám už len ostáva vylosovať, kto bude robiť šoféra po ceste domov a kto sa povezie na bicykli. Ak už ste tento rébus vyriešili, pobalili sa a skontrolovali stav bicyklov, nič vám nebráni vyraziť na cestu. Celá cesta meria približne 450km a zaberie vám približne 5 dní. Po ceste rozmanitou krajinou a historickými mestečkami sa vám naskytnú skutočne nádherne výhľady. Navyše celá trasa je pomerne jednoduchá, keďže sa ide väčšina po rovine.

Výbornou výhodou tohto cyklovýletu, sú aj jeho ubytovacie možnosti. Priamo popri hrádzi sa zhruba každých 20km nachádzajú rôzne kempy, kde môžete načerpať energiu na ďalšie dni. Ceny kempov sa líšia, no približne za 25 eur dostanete ubytovanie pre 2 osoby na noc a dva bicykle k tomu. Stravu si tiež zoženiete pomerne jednoducho, v rôznych reštauráciách či obchodoch. Pozor však na to, že v nedeľu sú v Rakúsku všetky obchody zatvorené.

Text a foto: PR